להחזיר את טבעת האירוסין, או להשאיר אותה ברשותי?
האירוסין בוטלו, מה דין הטבעת?


ישנם מקרים בהם אחד הצדדים מתחרט לאחר שהצעת הנישואין אושרה, והטבעת ניתנה. בני המשפחה קיבלו את הבשורה שאתם מאורסים ומעוניינים להינשא. מה עכשיו עושים?

לימור מבאר שבע שלחה לנו את השאלה הבאה:

החבר שלי הציע לי נישואין ונתן לי במתנה טבעת אירוסין יקרה משובצת ביהלום, לצערי הרב החתונה בוטלה. אני אומרת לצערי מכיוון שלא אני ביטלתי את החתונה אלא החבר שלי, בהשפעת האמא שלו, שלא כל כך חיבבה אותי מהתחלה. 


לאחר הצעת הנישואין, התחלתי להרגיש משב רוח צונן מהכיוון של ההורים שלו, וכשהייתי אצלם בבית, אמא שלו לא החליפה איתי מילה. שאלתי אותה מה שלומך, והיא אפילו לא ענתה. זה היה מוזר בעיני, כי דווקא עכשיו אנו עומדים להיות קרובי משפחה.

שבוע לאחר מכן, החבר שלי הודיע לי שכניראה לא תהיה חתונה. בהתחלה עוד חשבתי שיש סיכוי שהוא ישנה את דעתו, הרי הוא זה אשר הציע לי נישואין, ואני רק נעתרתי לבקשתו, אבל מהר מאוד הבנתי שכל עוד אמא שלו משפיעה עליו, החתונה הזאת לא תתקיים לעולם.

לפני מספר ימים החבר שלי התקשר אלי וביקש לדבר איתי. חשבתי שהוא חזר בו, ושהוא מתכוון להתנצל. האמת היא שלא ידעתי איזו תשובה לתת לו אם הוא יגיד שהוא מצטער והוא רוצה לחזור, ולקיים את החתונה. 

אבל ציפתה לי הפתעה – הבחור ברוב חוצפתו ביקש את הטבעת בחזרה. תשמעי לימור הוא אומר לי, אני שילמתי הרבה מאוד כסף על טבעת היהלום הזאת, ואנחנו נפרדנו. הזכרתי לו שזה לא שאנחנו נפרדנו, אלא שהוא זה שנפרד ממני, ואמרתי לו שאני צריכה לחשוב על זה, אם להחזיר לו את הטבעת. מה דעתכם?

תשובה:

שלום לך לימור, ראשית אני רוצה להביע את צערי על כך שהחתונה בוטלה ולא יצאה לפועל. דברים כאלה לפעמים קורים, אלה הם החיים, ואין הרבה מה לעשות בנידון. 

לגבי שאלתך האם להשאיר את הטבעת ברשותך, או שלהחזיר אותה לחבר. ובכן, הדבר תלוי במספר גורמים, ואני מקווה שלאחר שתקראי את תשובתי תהיה מסוגלת להחליט בעצמך מה לעשות בטבעת האירוסין. 

אינני עורך דין, אך מבחינת החוק אני חושב שאת יכולה להשאיר את הטבעת ברשותך. זוהי טבעת שקיבלת במתנה, ומתנות לא מחזירים. תארי לך שהחבר שלך היה אומר לך שהוא שילם עלייך במסעדה והוא מבקש את הכסף בחזרה? איך זה היה מתקבל? 

הרי ברור לכל שלא היית מחזירה. 

באיזו סיטואציה היה מתקבל על הדעת להשיב לחבר לשעבר את הטבעת?

אילו לאחר שנעתרת להצעת הנישואין וקיבלת את הטבעת, היית פתאום מתחרטת . במקרה כזה היה ברור, שהיית צריכה להחזיר לו את הטבעת. 

והנה עצה

טבעת אירוסין טומנת בחובה רגשות סוערים ומסמלת אהבה, כך שבכל מקרה, אם את משאירה את הטבעת בבעלותך, הייתי ממליץ לך למכור אותה, ולא להשאיר אותה למזכרת. 
במקרה זה אין זו מזכרת טובה.