איך לגלות האם היהלום אמיתי או מזוייף?

אף אחד לא היה רוצה לרכוש יהלום יקר, ולגלות שהוא מזויף.

איך אפשר לדעת שהיהלום אמיתי?

הייתי שמח לתת לך טריק שיגיד לך תעשה כך וכך, ואז תדע אם היהלום אמיתי או מזויף. למרבה הצער אין דרך בטוחה וחד משמעית לגלות בעצמך האם יהלום אמיתי או מזויף. 


כן נכון, יהלומים שנוצרו בתנאי מעבדה אפשר לזהות בקלות יחסית. יהלומים כאלה נמשכים למגנט רב עוצמה. [יהלום אמיתי לא מתמגנט]

זאת בהחלט בדיקה שאתה יכול לבצע. הבדיקה הזאת תחשוף בפניך את המידע האם האבן היקרה היא אבן שנוצרה בתנאי מעבדה? 

יחד עם זאת, עצם זה שהיהלום עבר בהצלחה את הבדיקה הזאת עדיין לא מבטיח במאת האחוזים שמדובר ביהלום אמיתי. 

בדיקה ראשונית נוספת שאתה יכול לעשות בעצמך היא לנשוף הבל פה על היהלום. כאשר נושפים הבל פה על מראה, המראה מתכסה במין אד ערפל. היהלום לא אמור להתכסות באד ערפל, מכיוון שיהלום אמיתי מפזר את החום במהירות . 

אם נשפת את הבל פיך על היהלום ונוצרה עליו למספר שניות שכבה דקה של אדים, יש סיכוי שזה יהלום מזויף. 

אל תעלה אפילו על הדעת לנסות את הבדיקה של חיתוך זכוכית. נכון שיהלום חותך זכוכית, אך בשעת חיתוך הזכוכית אתה עלול לפגוע ביהלום ולהפחית משמעותית מערכו.

אם כך איך יודעים בוודאות? 

הדרך הטובה ביותר היא לשכור את שירותיו של גמולוג. 
גמולוג הוא מעריך יהלומים, אדם בעל ידע נרחב בתחום, המסוגל לבחון את האבן ולקבוע באופן חד משמעי אם מדובר ביהלום אמיתי או בזיוף. 

מעבר לאינפורמציה הזאת הוא מסוגל לתת לך מידע נוסף אודות היהלום. נניח שהיהלום אמיתי, הגמולוג יבחן את מידת צלילותו, את ניקיונו, את רמת הגימור והחיתוך, ויתן לך הערכה ואומדן לגבי שוויו של היהלום, כך שלא תשלם יותר ממה שהוא שווה. 

אם אתה מתכוון לרכוש יהלום גדול ויקר, ייתכן ששווה לך לשלם לגמולוג את דמי הטרחה. למה הדבר דומה? כאשר אתה רוכש רכב ולוקח אותו לבדיקה על מנת לוודא שהרכב תקין ובמצב טוב. 

במידה שהחלטת לשכור את שרותיו של מעריך יהלומים, הרי שעליך לוודא שהבדיקה מתבצעת בנוכחותך, ושלא ייווצר מצב בו הגמולוג יגיע לחנות באופן עצמאי בזמנו החופשי וידווח לך אחר כך בטלפון או באימייל. 

הבדיקה הפיזית בנוכחותך קריטית, מכיוון שאתה לא רוצה להיות בסיטואציה שמעריך היהלומים יאמר לך שהיהלום אמיתי (והוא אכן אמיתי), ואז שלא בנוכחותך בעל החנות יחליף לך את היהלום ביהלום אחר. אז מה הטעם היה להביא מומחה שיבדוק את היהלום? 

תמיד תדאג להיות נוכח פיזית בבדיקה, ושים לב שלאחר הבדיקה לא מחליפים לך את היהלום שנבדק ביהלום אחר.